نخستین جلسه کمیته فرهنگی و اجتماعی مرکز مطالعات و پژوهش های شورای شهر همدان

Posted by: ادمین Category: گزارش خبری Comments: 0 Post Date: آبان ۱, ۱۳۹۵

نخستین جلسه کمیته فرهنگی و اجتماعی مرکز مطالعات و پژوهش های شورای شهر همدان

جلسه کمیته فرهنگی و اجتماعی مرکز مطالعات و پژوهش های شورای اسلامی شهر همدان با موضوع بررسی پیشنهادات پژوهشی کمیته برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر همدان ؛ رییس مرکز مطالعات و پژوهش های شورا در این جلسه توجه به حوزه های فرهنگی و اجتماعی را بسیار حایز اهمیت دانست و گفت: تشکیل معاونت فرهنگی اجتماعی در شهرداری همدان اقدام ارزشمندی بوده و تاکنون یکی از معاونت های موفق شهرداری بوده است.

ابراهیم مولوی اضافه کرد: با توجه به گستردگی فعالیت های حوزه فرهنگی و اجتماعی در شهرداری همدان، اقدامات پژوهشی در چهار حوزه فرهنگی، اجتماعی، گردشگری وآموزش شهروندی تقسیم بندی قرار گرفت تا برای راه اندازی شورای اجتماعی محلات  از این پیشنهادات استفاده کرده و از آزمون و خطا جلوگیری شده و بهترین اقدام در این زمینه صورت پذیرد.

مولوی اظهار کرد: می توان از پیشنهادات کمیته فرهنگی اجتماعی مرکز پژوهش و مطالعات شورا به عنوان محورهایی برای پایان نامه های دانشجویان در مقاطع مختلف باشد و نیز از ادغام و ترکیب آنها می توان به عنوان سرفصل خوبی استفاده کرد.

وی با اشاره به اینکه حوزه فرهنگی اجتماعی بیشتر به صنعت گردشگری تبدیل شده است، افزود: رونق این صنعت می تواند برای شهرداری، شهر و شهروندان منافع بسیاری را به دنبال داشته باشد.

این عضو شورای شهر همدان به پروژه تالار قرآن اشاره کرد و یادآور شد: بر اساس مصوبه شورا برای بهره گیری از فضای این تالار جهت برنامه های فرهنگی و هنری به نام مرکز همایش های بین المللی شهرداری همدان نامگذاری شده است.

مولوی با بیان اینکه پروژه تالار قرآن آسیبی برای شهر تبدیل شده بود، افزود: در شورای اسلامی دور چهارم جلسات متعددی برای رفع این معضل با حضور اساتید، متخصصان و کارشناسلان به نام برگزا شد که در نتیجه نهایی این امر تکمیل پروژه منجر شد.

وی ادامه داد : هم اکنون تنها مشکل پوشش گنبد تالار است که مقرر شد مجددا سازه طرح توسط قراگاه موسسه شهید رجایی مورد بررسی قرار گیرد.

رییس مرکز مطالعات و پژوهش های شورای اسلامی شهر همدان مشارکت شهروندان در موفقیت اجرای شورای اجتماعی محلات را مهم دانست و تاکید کرد: تجربه ثابت کرده طرح هایی که با مشارکت و کمک مردم اجرایی شده به دنبال خود موفقیت به همراه داشته است.

مولوی در پایان سخنانش تاکید کرد: در تدوین و اجرای پروژه ها باید ضمن بررسی تمامی جوانب نیازها و ضروریات شهری را در نظر گرفت .

 

 در ادامه رییس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر همدان نیز به گستردگی فعالیت های حوزه فرهنگی اجتماعی در شهرداری اشاره کرد و گفت: بر این اساس لازم است اقدامات پژوهشی در حوزه های فرهنگی، اجتماعی، آموزشهای شهروندی و گردشگری صورت پذیرد .

 

رضا غلامی خجسته با تاکید بر اینکه در تدوین برناه های فرهنگی باید تمامنی جوانب را در نظر گرفت افزود: پیش بینی و تدوین برناه های فرهنگی برای توسعه حوزه فرهنگی شهر بدون کمک فکری و نظر کارشناسان و ارتباط مدیریت شهری با مراکز علمی و دانشگاهی محقق نمی شود.

خجسته اضافه کرد: در تدوین برنامه ها باید نیازهای شهروندان و شهر مد نظر قرار گرفته و بر اساس نیاز طرح ها اجرایی شوند.

وی به حمایت شورای اسلامی شهرهمدان از پایان نامه های دانشجویی در حوزه های مدیریت شهری اشاره کرد و یادآور شد: در این راستا شورا از پروژه های پژوهش تا مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان، پایان نامه های کارشناسی ارشد تا دو میلیون تومان و طرح های پژوهشی پنج میلیون تومان  حمایت می کند.

خجسته پروژه تالار قران را از طرح های مهم شهر همدان برشمرد و گفت: تا کنون ۱۲ جلسه فرهنگی اجتماعی برای با حضور اساتید دانشگاهی و کارشناسان این حوزه تشکیل شده  که در نهایت به این نتیجه رسیدیم که نام تالار قرآن به مرکز همایش های بین المللی شهرداری تغییر یابد تا علاوه بر برنامه های قرآنی از ظرفیت تالار برای برنامه های فرهنگی هنری نیز استفاده شود.

وی رونق صنعت گردشگری را ضروری دانست و افزود: همدان با داشتن پتانسیل و ظرفیت های خوب گردشگری نیازمند توجه ویژه است و در بهره گیری از این ظرفیت ها باید از تجربیات کشورهای پیشرفته استفاده کرد.

گفتنی است در ادامه جلسه موارد پیشنهادی کمیته فرهنگی اجتماعی مرکز مطالعات و پژوهش های و شورای اسلامی شهر همدان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و هر یک از کارشناسان و اساتید حاضر در جلسه نظرات خود را در این خصوص بیان کردند و مقرر شد نتیجه نهایی در جلسه آتی مطرح و استخراج گردد.

image_pdfفایل PDFimage_printپرینت

اشتراك گذاری نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + بیست =