معاون وزیر راه و شهرسازی در نشست شهراندیشی «بازآفرینی شهری» عنوان کرد: بی توجهی طرح های توسعه شهری به امنیت و منابع حیاتی

Posted by: ادمین Category: گزارش خبری Comments: 0 Post Date: مرداد ۱۱, ۱۳۹۷

معاون وزیر راه و شهرسازی در نشست شهراندیشی «بازآفرینی شهری» عنوان کرد: بی توجهی طرح های توسعه شهری به امنیت و منابع حیاتی

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: در طرح های توسعه شهری به امنیت و منابع حیاتی شهرها توجه نمی شود.

به گزارش خبرنگار هگمتانه، محمدسعید ایزدی در نشست شهراندیشی که با موضوع «بازآفرینی شهری» در تالار قرآن همدان برگزار شد، بیان کرد: ایمنی و تاب آوری شهرها در مقابل بلایای طبیعی کم است.

 

وی با اشاره به اینکه کشور ما در مسیر بازآفرینی شهری قرار دارد اظهار کرد: ورود به مقوله کیفیت در معماری و بازآفرینی شهری، نوپاست و ضروری است دولت در برنامه‌ریزی و اجرای برنامه‌های بازآفرینی کمتر مداخله کند.

وی اظهار کرد: دولت در راستای توجه به ارتقای کیفیت زندگی شهروندان با ارزیابی و آسیب شناسی سیاست‌ها، برنامه‌ها و اقدامات به عمل آمده در حوزه بهسازی و نوسازی شهری و همچنین بازخوانی شهر، سیاست جدیدی را در قالب یک دستورکار شهری نوین با عنوان بازآفرینی شهری ارائه کرده است.

 

ایزدی بیان کرد: در این سیاست، ارتقای شاخص‌های زیست پذیری و کیفیت زندگی شهری با رویکردی همه جانبه، مشارکتی، فرایند مبنا، راهبردی، شهرنگر و اجتماع محور مورد توجه قرار گرفته است.

وی عنوان کرد: در رویکرد نوین و با توجه به نقش دولت دراین فرایند به عنوان سیاست گذار، حمایت کننده و تسهیل گر، از تعریف و اجرای پروژه‌های بزرگ مقیاس، دولت محور، بی توجه به زمینه و ارزش‌های آن و با رویکرد کسب و کار به شدت پرهیز شده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه تحقق برنامه‌های بازآفرینی در گرو فراهم شدن ابزارهای لازم در عرصه عمل است بیان کرد: عملیاتی نمودن فرایند بازآفرینی مستلزم شناسایی دقیق کنشگران اصلی، تبیین نقش هر یک از دستگاه‌ها و نهادهای ذی مدخل و ایجاد و تقویت ظرفیت‌های مدیریتی و نهادی لازم برای پذیرش این نقش و در صورت نبود ساختار مورد نظر، نهادسازی است.

وی تصریح کرد: در این راستا مهمترین و کلیدی‌ترین نقش آفرینان در این فرایند، ساکنان مناطق هدف و شهروندان هستند.

وی افزود: تقویت نقش سازمان‌های مردم نهاد، هیأت‌های امناء، تسهیل گران و شورایاری‌ها و شورای معتمدان محلی از اهم اقدامات در این زمینه بوده است.

مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی شهری ایران با بیان اینکه از مدیران شهری که اینقدر روشنگرانه و به خوبی به موضوع سیاست بازآفرینی پرداختند، تشکر می‌کنم بیان کرد: شهرهای ما نیازمند توجهاتی از حیث کیفیت هستند. ما در کدام طرح توسعه‌ شهری‌مان به موضوعاتی مثل امنیت، ایمنی، هویت و در عرصه‌های جغرافیایی به مبادی ورودی، به رودخانه‌هایی که جزء ارکان محیط زیست شهری‌مان هستند و بسیاری دیگر از منابع حیاتی شهر که کیفیت‌شان امروز دچار تنزل شده، توجه می‌کنیم؟

 

ایزدی بیان کرد: بازآفرینی مجموعه‌ای از اقدامات خرد و درشت است که در یک شبکه‌ هم پیوند در حوزه شهری باید با هم کار کنند.

مدیرکل راه و شهرسازی استان همدان نیز در این نشست یک ساعته با بیان اینکه طرح جامع بازنگری استان را آغاز کرده ایم بیان کرد: مطالعات خوبی در این زمینه در راستای نیاز واقعی مردم انجام شده است.

فرهاد فرزانه با اشاره به اینکه قیمت زمین در استان همدان بسیار تفاوت دارد گفت: قیمت زمین در همدان از یک میلیون تا ۱۰ میلیون تومان در نقاط مختلف شهر متفاوت است.

وی با تأکید بر اینکه شهر به طور متوازن توسعه نیافته است اظهار کرد: در صدد هستیم شهر به سمت توسعه متوازن پیش برود.

رئیس شورای اسلامی شهر همدان نیز در این نشست با بیان اینکه اقدامات خوبی در راستای بازآفرینی شهری در دستور کار است، گفت: هزاران بافت فرسوده در شهرهای کشور داریم که برخی از آنها تاریخی و برخی نیز دارای ارزش هستند.

ابراهیم مولوی با اشاره به اینکه امروزه توسعه نامتوازن در شهرها باعث شده است آسیب‌های فراوانی به معماری و بافت شهری وارد شود اظهار کرد: در زمان‌های گذشته همدان به دلیل داشتن باغات سبز و دره رود‌ها به باغ شهر معروف بوده است و امروز نیز به دلیل این امر این شهر به عنوان شهر سبز جهان اسلام معروف شده است.

وی با بیان اینکه در صدد هستیم به حفظ فضای سبز همدان کمک کنیم بیان کرد: اقدامات فراوانی چون ساختن پارک‌ها در دستور کار قرار دارد.

مولوی به فواید داشتن فضای سبز اشاره کرد و گفت: هر ساله در اواخر شهریور و اوایل مهر و آبان مناطقی از کشور با پدیده وارونگی دما مواجه هستند که همدان به دلیل داشتن فضای سبز و کوهستانی مناسب با این پدیده روبه‌رو نیست.

رئیس مرکز مطالعات و پژوهش‌های شورای اسلامی شهر همدان نیز در این نشست در سخنان کوتاهی با بیان اینکه این نشست چهارمین جلسه‌ای است که با موضوع شهرنشینی برگزار می‌شود بیان کرد: این مرکز حرف‌های بسیاری برای گفتن در حوزه شهری دارد و جزء مراکز ممتاز کشوری است.

حمید بادامی نجات با اشاره به اینکه ۹ کمیته در این مرکز فعالیت دارد اظهار کرد: بازآفرینی یکی از سیاست‌های دولت در زمینه توسعه شهری است که همدان به عنوان آزمونه آن در کشور در نظر گرفته شده است.

 

image_pdfفایل PDFimage_printپرینت

اشتراك گذاری نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + 7 =