رئیس مرکز مطالعات و پژوهش‌های شورای اسلامی شهر همدان: شهرداری‌ها ناچار به شهرفروشی هستند

Posted by: ادمین Category: گزارش خبری Comments: 0 Post Date: تیر ۲۷, ۱۳۹۷

رئیس مرکز مطالعات و پژوهش‌های شورای اسلامی شهر همدان: شهرداری‌ها ناچار به شهرفروشی هستند

رئیس مرکز مطالعات و پژوهش‌های شورای اسلامی شهر همدان با بیان اینکه منابع درآمدی موجود شهرداری‌ها پاسخگوی نیاز مالی این نهاد به منظور پاسخگویی به مطالبات مردم نیست، گفت: شهرداری‌ها برای تأمین اعتبار مورد نیاز به منظور ارائه خدمات و پرداخت حقوق کارکنان مجبور به شهرفروشی هستند و چاره‌ای جز این ندارند.

رئیس کمیسیون آموزش، پژوهش و فناوری شورای عالی استان‌ها در حاشیه سفر اعضای شورای شهر همدان به شهر اصفهان در گفت‌وگو با ایمنا با بیان اینکه انسجام‌بخشی به فعالیت مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهرهای کشور در دستور کار کمیسیون آموزش و پژوهش شورای عالی استان‌ها است، اظهار کرد: فعالیت‌های این مراکز به منظور بازدهی بهتر باید در یک راستا قرار گیرد و از این رو برای این امر در حال تدوین اساسنامه جدید برای مرکز پژوهش‌های شوراها هستیم.

حمید بادامی‌نجات با بیان اینکه بازدید از مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی کلانشهرها نیز در دستور کار قرار دارد، اظهار کرد: می‌توان از تجربیات کلی برای تدوین سند جامع استفاده کرد و بر این اساس از مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر اصفهان بازدید داشتیم.

وی همچنین با اشاره به مشکلات ایجاد شده برای شهرداری‌ها در حوزه درآمدهای پایدار اضافه کرد: باید باور داشته باشیم خدماتی که بر دوش شهرداری گذاشته شده، بسیار است؛ همچنین شهرداری‌ها منابع درآمد پایدار کافی را ندارند که کفاف هزینه‌هایشان را نمی‌دهد.

بادامی‌نجات با بیان اینکه سال گذشته مجلس در اقدامی تبصره دو ماده ۳۹ قانون مالیات برارزش افزوده -که مبلغ ارزش افزوده سوخت شهرداری‌ها قابل توجه بود- را به طور کامل حذف کرده و به هدفمندی یارانه‌ها اختصاص دادند، گفت: این مهم، شهرداری‌ها را به اندازه‌ای دچار مشکل کرد که حتی در پرداخت حقوق کارمندان و کارگرانشان نیز دچار مشکل شدند.

وی همچنین به تدوین لایحه درآمد پایدار شهرداری‌ها در دولت اشاره کرد و افزود: این لایحه متأسفانه مدتی است که در دولت مسکوت مانده و شورای عالی استان‌ها پیگیر ارسال این لایحه به مجلس هستیم.

بادامی‌نجات در خصوص اصلاح لایحه ارزش افزوده در کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی نیز افزود: ما به دنبال افزایش اعتبارات شهرداری‌ها از محل ارزش افزوده هستیم.

رئیس مرکز مطالعات و پژوهش‌های شورای شهر همدان گفت: شهرداری‌ها باید به دنبال درآمدهای پایدار باشند؛ اما این اقدام به برنامه‌ای بلندمدت نیاز دارد و زمان‌بر خواهد بود.

image_pdfفایل PDFimage_printپرینت

اشتراك گذاری نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − 4 =