در نشست خبري مجريان «جشنواره شهروندان برگزيده همدان» مطرح شد: جشنواره‌اي مردمي براي شهروندان همداني

Posted by: ادمین Category: گزارش خبری Comments: 0 Post Date: اسفند ۱۵, ۱۳۹۶

در نشست خبري مجريان «جشنواره شهروندان برگزيده همدان» مطرح شد: جشنواره‌اي مردمي براي شهروندان همداني

هگمتانه، گروه خبر همدان: «جشنواره شهروندان برگزيده همدان» به عنوان مشق مردم‌سالاري در مسير مشارکت شهروندي حرکت خواهد کرد و بر مدارِ سه هدف بزرگ؛ بسترسازي براي آموزش شهروندي، الگوسازي شهروندان برگزيده و تبديل اين جشنواره به يک رويداد فرهنگي اجتماعي در شهر، پيش‌قدم شده‌ است.

با تدارک اين جشنواره در شهر همدان، قرار است بهار سال آينده، شهروندان برگزيده همدان انتخاب شوند.

به گزارش دبيرخانه «جشنواره شهروندان برگزيده همدان»، در اين راستا نشست خبري با محوريت «جشنواره شهروندان برگزيده همدان» در راستاي تبيين اهداف و ارائه گزارش عملکرد اين جشنواره برگزار شد.

* ثبت نام ۲۷۰ همداني در جشنواره «شهروندان برگزيده»

رئيس مرکز مطالعات و پژوهش‌هاي شوراي اسلامي شهر همدان در اين نشست به عنوان رئيس «جشنواره شهروندان برگزيده همدان» در جمع خبرنگاران گفت: با تمام اقشار و گروه‌هاي تأثيرگذار در جامعه به منظور معرفي بيشتر اين جشنواره، جلسات متعددي براي هم‌انديشي و تعامل برگزار شده است.

حميد بادامي‌نجات؛ ديدارهاي چهره به چهره با اقشار مختلف از جمله رسانه‌ها، جامعه روحانيت، معتمدان محلات، مسؤولان پايگاه‌هاي بسيج، تشکل‌هاي دانشجويي و دانش‌آموزي، اصناف و… را به منظور بهره‌گيري از اين ظرفيت‌ها براي به مشارکت گرفتن مردم برشمرد.

بادامي‌نجات با بيان اينکه تاکنون ۲۷۰ ثبت‌نامي براي شرکت در وبگاه جشنواره به ثبت رسيده است، اضافه کرد: از اين تعداد، ۱۱۹ نفر به صورت خوداظهاري و ۱۵۱ نفر هم در قالب معرفي ديگران به عنوان شهروند برگزيده، بوده است؛ البته مواردي نيز به صورت حضوري مراجعه کرده‌اند.

وي با تأکيد بر اينکه هنوز فهرست‌هاي پيشنهادي نفرات برگزيده از سازمان‌ها و دستگاه‌هاي اجرايي استان دريافت و تکميل نشده، افزود: در اين راستا، تنها دفتر امام جمعه و جمعيت هلال احمر همدان، نفرات برگزيده خود را معرفي کرده‌اند.

به گفته رئيس «جشنواره شهروندان برگزيده همدان»، از ابتداي راه‌اندازي وبگاه تاکنون، ۲ هزار و ۳۷۱ بازديد از وبگاه جشنواره ثبت شده است.

بادامي‌نجات در خصوص احتمال تمديد مهلت ثبت‌نام، اظهار کرد: مهلت ثبت‌نام در جشنواره تا ۲۰ اسفندماه ۹۶ تعيين شده که با توجه به زمان محدود باقيمانده تا ۹ ارديبهشت ماه ۹۷ (اختتاميه جشنواره)، احتمال تمديد زمان ثبت‌نام در جشنواره ضعيف است.

وي حضور رسانه‌ها در اطلاع‌رساني جشنواره را بسيار مؤثر دانست و گفت: يک نماينده از فعالان رسانه به عنوان عضو ناظر (بدون حق رأي) در هيأت داوري براي شفاف‌سازي داوري‌ها و ارزيابي شهروندان حضور خواهند داشت.

رئيس جشنواره «شهروندان برگزيده همدان» با تأکيد بر اينکه مهمترين بخش خروجي جشنواره، انتخاب برگزيدگان است؛ ادامه داد: فرآيند ارزيابي در ۲ مرحله صورت مي‌گيرد؛ يک مرحله پس از تکميل پرونده‌ها بوده و سپس کميته داوري برگزيدگان را با توجه به شاخصه‌هاي کيفي و کمي تعيين مي‌کند، همچنين ممکن است برخي پرونده‌ها در مرحله نخست ارزيابي حذف شوند.

بادامي‌نجات با تأکيد بر اينکه فعاليت دبيرخانه جشنواره دائمي خواهد بود، اعلام کرد: علاوه بر کميته علمي و اجرايي، کارگروه ارزيابي نيز فعاليت برگزيدگان را پس از برگزاري جشنواره، رصد خواهد کرد.

به گفته وي، برگزاري جشنواره موجب ايجاد شور، نشاط و تحرک در جامعه شده که اين امر يکي از دستاوردهاي جشنواره بوده است و از منتخبان در مباحث آموزش شهروندي نيز بهره‌مند مي‌شويم.

رئيس جشنواره «شهروندان برگزيده همدان» خاطرنشان کرد: اقدامات فرهنگي ديگر در راستاي جشنواره دنبال مي‌شود که آغاز اجراي تئاترهاي خياباني از از آن جمله است.

بادامي‌نجات با تأکيد بر اينکه اعتبار لازم براي برگزاري اين جشنواره در بودجه شهرداري همدان ديده شده است، يادآور شد: امسال ۳۰۰ ميليون تومان در بحث برگزاري جشنواره پيش‌بيني شد که اين اعتبار مربوط به کل سال است و از آموزش شهروندي تا برگزاري جشنواره را در برمي‌گيرد.

* پيگيري برگزاري جشنواره اختراعات در همدان

رئيس مرکز مطالعات و پژوهش‌هاي شوراي شهر همدان در ادامه با بيان اينکه شهريورماه امسال روزي که مرکز مطالعات را تحويل گرفتيم کارهاي خوبي انجام شده بود، گفت:برگزاري جلسات آموزش پيوست‌نگاري فرهنگي براي کارکنان شهرداري و جلساتي پيوست‌نگاري فرهنگي از جمله اقداماتي بود که انجام شد.

بادامي‌نجات، برگزاري «ايده پارک» در دانشگاه‌ها را از ديگر اقدامات مرکز مطالعات شورا برشمرد و بيان کرد: ۵۴ ايده در حوزه مديريت شهري به ايده پارک رسيد که ۵ اثر برگزيده شد.

وي، ايجاد کارگروه شهر کارآفرين يا شهر دوستدار کار و کارآفرين و مشاغل خانگي را از برنامه‌هاي در حال تدوين عنوان کرد و افزود: طرح تدوين گردشگري در شورا در حال انجام است؛ کارگروه شهر هوشمند و الکترونيکي کردن فرآيندهاي شهرداري نيز از ديگر اقدامات مرکز است.

بادامي‌نجات با اشاره به تدوين نظام کلي طرح جامع و سياست‌هاي شهري بودجه‌هاي مورد نياز، بيان کرد: در بودجه شهرداري، بودجه مطالعاتي با کمک اعضاي شورا چندين برابر شد و عمده پروژه‌هاي سال آينده بر اساس مطالعات، خواهد بود.

وي با بيان اينکه در رديف بودجه سال ۹۷ شهرداري يک ميليارد تومان براي حوزه مطالعاتي ديده شده است که شورا، تعيين اولويت مي‌کند، ادامه داد: طرح تفصيلي همدان و مسير برگشت از گنجنامه از جمله اين پروژه‌هاست.

به گفته بادامي‌نجات، در حوزه فناوري اطلاعاتي فرآيندهاي هوشمندسازي شهرداري، حدود ۶ ميليارد تومان براي اين امر براي شهرداري در نظر گرفته شده است.

وي با تأکيد بر اينکه سال آينده برنامه‌هاي خوبي در مرکز مطالعات شورا تدوين کرده‌ايم و پس از اينکه هيأت امنا به عنوان سياست گذار مرکز، طرح را تأييد کند شروع به اجراي آنها خواهيم کرد، يادآور شد: ايده شهر ملي از ديگر ايده‌هاست که پس از مرحله استاني به صورت ملي برگزار خواهد شد.

بادامي‌نجات با بيان اينکه در نظر داريم جشنواره اختراعات را به همدان بياوريم، اظهار کرد: اجراي طرح‌هاي پژوهشي و برگزاري نشست شهرانديشي آغاز شده که نخستين موضوع آن کلانشهر شدن همدان مطرح است. / هگمتانه

 

image_pdfفایل PDFimage_printپرینت

اشتراك گذاری نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + 9 =