به همت مركز مطالعات و پژوهش‌هاي شوراي اسلامي شهر همدان: كارگاه تخصصي بررسي تجربه طرح جامع و تفصيلي جديد شهر تهران در همدان برگزار شد

Posted by: ادمین Category: گزارش خبری Comments: 0 Post Date: خرداد ۲۱, ۱۳۹۳

به همت مركز مطالعات و پژوهش‌هاي شوراي اسلامي شهر همدان: كارگاه تخصصي بررسي تجربه طرح جامع و تفصيلي جديد شهر تهران در همدان برگزار شد

كارگاه تخصصي بررسي تجربه طرح جامع و تفصيلي جديد شهر تهران با رويكرد ساختاري–راهبردي با حضور مهندس مجيد پاكساز مديركل شهرسازي و طرح‌هاي شهري تهران در همدان به ميزباني مركز مطالعات و پژوهش‌هاي شوراي اسلامي شهر همدان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي شوراي اسلامي شهر همدان، رئيس مركز مطالعات و پژوهش‌هاي شورا در حاشيه برگزاري اين كارگروه در گفتگو با خبرنگار ما اظهار كرد: هدف از برگزاري اين كارگاه استفاده از تجربيات شهر تهران در جهت سياست‌گذاري تدوين طرح جامع شهري مناسب براي شهر همدان است.

نرگس نورا…زاده با بيان اينكه سال ۹۴ زمان پايان طرح تفصيلي شهر همدان است، اضافه كرد: بر اين اساس شوراي اسلامي شهر و شهرداري همدان به دنبال تعيين تكليف و تهيه طرح جديد براي شهر بوده كه در اين راستا اقداماتي اوليه شامل ايجاد بستر‌هاي لازم براي نقشه‌برداري وضع موجود انجام داده است.

نورا…‌زاده اضافه كرد: امروز تقريباً طرح‌هاي تفصيلي در دنيا منسوخ شده است، چرا كه اين طرح‌ها انعطاف پذير نبوده و بسياري از خواسته‌هاي مردم نيز در آنها لحاظ نمي‌شود.

وي افزود: بر اساس تجارب گذشته و بررسي چندين شهر حدود ۶۰ درصد طرح‌هاي تفصيلي در نهايت به اجرا منجر نشده و انطباق اجرايي نداشته است.

رئيس مركز مطالعات و پژوهش‌هاي شوراي اسلامي شهر همدان با اشاره به اينكه امروز بسياري از شهرها به دنبال تدوين طرح‌هاي تفصيلي انعطاف‌پذير با الگوهاي راهبردي– ساختاري هستند، گفت: از آنجايي كه شهرداري تهران پيشگام اجراي طرح‌هاي شهري با الگوهاي راهبردي در كشور است و بيشترين تجربه را در اين زمينه دارد بر اين اساس از مهندس مجيد پاكساز مسؤول مستقيم اجراي اين طرح‌ها در شهرداري تهران براي حضور در اين كارگاه تخصصي دعوت به عمل آمد تا تجربيات خود را در اين زمينه ارائه دهد.

نرگس نورا…زاده اضافه كرد: با توجه به اينكه هر طرحي داراي نقاط قوت و ضعفي است لذا اين نكات در جلسه تخصصي ارائه شده و مورد بررسي قرار گرفت.

عضو شوراي اسلامي شهر همدان اظهار كرد: در حال حاضر شورا و شهرداري در حال بررسي نقاط ضعف و قوت اين طرح‌ها هستند تا طرحي را انتخاب كنند كه كمترين مشكلات و بيشترين مزايا را براي مردم به دنبال داشته باشد بر اين اساس بود كه كارگاه تخصصي بررسي تجربه طرح جامع و تفصيلي جديد شهر تهران در همدان برگزار شد.

به گفته وي قرار است در بازديدي از شهر تهران از نزديك كارگاه آموزشي براي آشنايي بيشتر كارشناسان انجام شود.

گفتي است كارگاه تخصصي بررسي تجربه طرح جامع و تفصيلي جديد شهر تهران به مدت دو روز در همدان برگزار شد كه جلسات روز نخست با حضور اعضاي شورا، مديران و مسؤولان و جلسات روز دوم با حضور كارشناسان و مسؤولان شهرسازي مناطق چهارگانه شهرداري در جهت آشنايي و بهره‌گيري بيشتر از تجربيات شهر تهران تشكيل شد.

image_pdfفایل PDFimage_printپرینت

اشتراك گذاری نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × پنج =