رئيس مركز مطالعات و پژوهش هاي شوراي اسلامي شهر همدان: دوره هاي آموزشي شهرداري مرتبط با تخصص شغلي برگزار شود

رئيس مركز مطالعات و پژوهش هاي شوراي اسلامي شهر همدان گفت: كلاس ها و دوره هاي آموزشي مديريت شهري براي كاركنان بايد تخصصي شده و مرتبط با تخصص هر شغلي باشد.  

به گزارش روابط عمومي شوراي اسلامي شهر همدان، نرگس نورا…زاده در جلسه هيأت امناي اين مركز با تأكيد بر اين مطلب افزود: لازم است با پيگيري‌هاي به عمل آمده و كمك گرفتن از نظام جامع آموزشي شهرداري‌ها سرفصل موضوعات مورد نياز افراد بر اساس تخصص آموزش داده شود.

نورا…زاده تأكيد كرد: بايد با همكاري و انعقاد تفاهم‌نامه بين مركز و اداره کل آموزش و پژوهش استانداري و معاونت برنامه‌ريزي شهرداري، سرفصل‌هاي آموزشي مورد نياز واحد شهرداري جزو سرفصل‌هاي مصوب لحاظ شده و امتياز دوره‌هاي آموزشي نيز براي آن در نظر گرفته شود.

محمدرضا الياسي نايب رئيس شوراي اسلامي شهر همدان نيز در اين جلسه بر برگزاري دوره‌هاي آموزشي تخصصي مرتبط با شغل كاركنان شهرداري تأكيد كرد.

رئيس كميسيون بودجه، حقوقي و امور اداري شوراي اسلامي شهر همدان هم با اشاره به اهميت نتايج جلسات و نشست‌هاي مركز مطالعات و پژوهش‌هاي شورا اظهار كرد: قبل از برگزاري كلاس‌هاي آموزشي چنانچه موارد به صورت كارگاهي برگزار شود بسيار تأثير گذار خواهد بود.

حسين قراباغي شايسته‌سالاري و به كارگيري نيروها در تخصص شغلي خود را ضروري دانست.

قراباغي با قدرداني از زحمات مركز مطالعات و پژوهش‌هاي شورا افزود: لازم است ضمن ارائه گزارشي از روند برنامه‌هاي مركز، ارزيابي و آسيب‌شناسي نيز صورت پذيرد.
معاون عمراني استاندار همدان در جلسه مشترك مركز مطالعات و پژوهش‌هاي شورا: ضرورت تخصيص اعتبار براي تهيه نقشه به روز شهر همدان معاون عمراني استاندار همدان گفت: تخصيص اعتبار جهت تهيه نقشه به روز شهر همدان ضروري ترين كار مديريت شهري است.

به گزارش روابط عمومي شوراي اسلامي شهر همدان، محمودرضا عراقي در جلسه مشترك مركز مطالعات و پژوهش‌هاي شورا و معاونت عمراني استانداري پيرامون تبديل عكس‌هاي هوايي همدان به نقشه‌هاي به روز سال 93 براي انجام طرح‌هاي زيربنايي شهر با بيان اين مطلب، افزود: داشتن نقشه به روز شهر همدان براي تمامي دستگاه‌هاي اجرايي شهرستان از جمله شركت‌هاي خدمات‌رسان، اداره راه و شهرسازي، بنياد مسكن، شهرداري، اداره اوقاف و امور خيريه، ثبت احوال و… ضروري است چرا كه با اين اقدام اين ارگان‌ها نقشه به روزي از شهر خواهند داشت.

عراقي اضافه كرد: لازم است تمامي اطلاعات ملكي دستگاه‌هاي اجرايي مختلف بر روي نقشه مشترك ثبت شود و تبديل به بانك اطلاعاتي جامع در شهرستان همدان گردد.

وي با اشاره به ضرورت بازنگري طرح‌هاي جامع و تفصيلي شهر همدان اضافه كرد: در اين راستا اولويت كار تهيه نقشه‌هاي به روز از شهر است كه بايد هر چه سريعتر انجام شود

وي اضافه كرد: همچنين در تهيه طرح‌هاي جامع و تفصيلي شهر همدان ابتدا بايد طرح جامع تهيه شود.

معاون عمراني استاندار همدان با انتقاد از اينكه متأسفانه در كارهاي مطالعاتي و نرم‌افزاري كمتر هزينه شده است، افزود: اقدامات نرم افزاري و مطالعاتي نيازمند هزينه است و تخصيص اعتبار در اين زمينه بايد فرهنگ‌سازي شود، چرا كه صرفه‌جويي در امور اجرايي را به دنبال دارد.

محمودرضا عراقي بر داشتن خرد جمعي بين سازمان‌ها و ادارات تأكيد كرد و گفت: سازمان‌ها نبايد منفعل عمل كنند بلكه بايد با خرد جمعي تهديدها را به فرصت تبديل كرد.

عراقي داشتن مديريت واحد شهري را لازمه شهر همدان دانست و اظهار كرد: با ايجاد مديريت واحد شهري مي‌توان در هماهنگي در انجام امور، پروژه‌ها و جلوگيري از هزينه‌هاي اضافي بسيار مؤثر عمل كرد.

عراقي با بيان اينكه در حال حاضر شوراي اسلامي شهر همدان امكانات لازم براي مديريتي واحد ندارد، گفت: مديريت شهري از اهميت بسياري برخوردار بوده و با توجه با افزايش روزافزون جمعيت شهرنشيني، دغدغه امروز ما جلوگيري از حاشيه نشيني است؛ چرا كه يكي از مشكلات عمده شهر عدم امكان ارائه خدمات به اين نقاط است.

وي تأكيد كرد: شوراي اسلامي شهر در آينده بايد فرابخشي عمل كند و تصميم گيرنده همه سازمان‌ها در امور شهري باشد.

رئيس شوراي اسلامي شهرستان همدان نيز در اين جلسه گفت: داشتن شهري خوب نيازمند برنامه‌ريزي مناسب است و لازمه اين امر هم شناخت خوب از وضعيت شهر است.

سيداحمد حسني‌حلم با بيان اينكه همه ارگان‌ها و سازمان‌ها در پيشبرد امور خود نياز به نقشه به روز همدان دارند، اظهار كرد، لازم است تهيه نقشه سازماندهي شود و سازمان‌ها در اين زمينه به طور مستقل اقدام نكنند.

 

اين عضو شوراي اسلامي شهر همدان با اشاره به اينكه شوراي اسلامي شهر نبايد تنها شوراي شهرداري باشد، افزود: ايجاد مديريت واحد شهري امري ضروري است تا تمامي سازمان‌ها با هماهنگي و مديريت واحد عمل كنند.

نرگس نورا…زاده رئيس مركز مطالعات و پژوهش‌هاي شوراي اسلامي شهر همدان هم از مصوبه شورا جهت كمك به بازنگري طرح‌هاي جامع و تفصيلي شهر خبر داد و گفت: تهيه نقشه به روز براي انجام طرح‌هاي زيربنايي شهر از جمله طرح‌هاي جامع و تفصيلي بسيار ضروري است كه مقدمات اين امر شروع شده است.

رضا ميرزايي عضو شوراي اسلامي شهر همدان نيز در اين جلسه با تأكيد بر تهيه هر چه سريع‌تر بازنگري طرح‌هاي جامع و تفصيلي شهر همدان، گفت: اگر بتوان در اين امر تسريع بخشيد مي‌توان بسياري از مشكلات را حل كرد و از بروز مشكلات جديد در آينده جلوگيري نمود.

ميرزايي با بيان اينكه در زمانبندي بازنگري طرح‌ها بايد تسريع بخشيد، افزود: در زمينه مهار ساخت و سازها در حاشيه‌هاي شهر، آيتم‌ها بايد هر چه سريع‌تر تعيين تكليف شود.

وي طولاني شدن زمان تهيه طرح تفصيلي جديد شهر همدان را منطقي ندانست و گفت: با توجه با شرايط كنوني، شهروندان مشكلاتي در اين زمينه دارند كه جهت رفع آنها به شورا و شهرداري مراجعه مي‌كنند اما چون دستورالعملي در حال حاضر وجود ندارد اين امر سبب نارضايتي مردم مي‌شود.

گفتني است، در پايان جلسه پيشنهاد شد مبلغ مورد نياز تهيه نقشه‌هاي به روز همدان با موافقت استاندار همدان از رديف اعتبارات استاني به صورت متمركز تخصيص يابد.
رئیس مرکز مطالعات و پژوهش های شورای اسلامی شهر همدان: بودجه شهرداری همدان واقعی می شود

رئيس مرکز مطالعات و پژوهش هاي شوراي اسلامي شهر همدان گفت: امسال شوراي اسلامي شهر سعي دارد بودجه را واقعي تر ببيند و مبناي بودجه را بر اساس ميزان تحقق بودجه امسال گذاشته است.

به گزارش روابط عمومي شوراي اسلامي شهر همدان، نرگس نورا…‌زاده در گفتگو با خبرنگار فارس با اشاره به تدوين بودجه شهرداري همدان اظهار كرد: براي تدوين بودجه، درآمدهاي شهرداري در تعيين بودجه احصا شده، اما هزينه‌ها هنوز باقي مانده است.

نورا…‌زاده  با بيان اينكه تا پايان اسفندماه شورا بايد بودجه را تصويب و به شهرداري ابلاغ كند، افزود: امسال شوراي اسلامي شهر سعي دارد بودجه را واقعي‌تر ببيند و مبناي بودجه را بر اساس ميزان تحقق امسال آن گذاشته است.

رئيس مرکز مطالعات و پژوهش هاي شوراي اسلامي شهر همدان اضافه کرد: بودجه سال آينده حوزه هاي فرهنگي، عمراني، مباحث ترافيكي و پژوهشي بر اساس اولويت‌هاي خود بسته مي‌شود.

نرگس نورا…‌زاده با بيان اينكه بر اساس قانون بايد 40 درصد بودجه عمراني و 60 درصد صرف هزينه‌هاي جاري شود، اظهار كرد: شهرداري براساس قانون نمي‌تواند از روند تدوين بودجه تخطي كند و اين خط قرمز براي شهرداري وجود دارد كه تا چه ميزان از بودجه بايد صرف امور شهري شود.

نورا…‌زاده يادآور شد: بودجه در مباحث عمراني، پروژه‌هاي فرهنگي، ترافيكي و شهرسازي برنامه‌ريزي مي‌شود

اين عضو شوراي اسلامي شهر همدان در پايان يادآور شد: دفترچه عوارض تغيير محسوسي در فرمول‌ها نداشته و افزايش عوارض مبتني بر تورم ساليانه بوده و سال آينده 20  تا 25 درصد افزايش خواهد داشت.